Black Friday Yaklaşıyor. Akıllı alışveriş için neler yapılabilir?

Kasım ve Aralık ayları alışveriş açısından yılın en hareketli zamanlarından. Özellikle BLACK Friday zamanı işlem hacimlerinde ciddi artışlar yaşanıyor. Yeni bir Black Friday ve Cyber Monday’e ise sadece günler kaldı. Peki bu dönemde akıllı alışveriş için ne yapmak lazım?

Hepimizin alışveriş yapmaya ihtiyacı var. İndirim dönemleri de alışveriş için iyi bir fırsat sunuyor. Ancak dikkatli olmazsak indirim dönemlerini karlı değil, zararlı da kapatabiliriz. Bunun önüne geçmek için bazı temel noktalara dikkat etmek yeterli.

1) İstek mi ihtiyaç mı? Eğer ihtiyacınız olmayan birşeyi 1000 TL yerine 300 TL ye alırsanız, 700 TL tasarruf etmiş olmazsınız. 300 TL harcamış olursunuz. Alışveriş yapmadan önce ihtiyaçlarınızın bir listesini çıkartın ve bu listeye bağlı kalın.

2) Karşılaştırın. Almanız gerekenlerin indirim öncesi fiyatlarını öğrenin. İndirim zamanı fiyatları öncesi ile karşılaştırın. Gerçekten avantajlı mı? Buna ek olarak mutlaka İnternet üzerinden fiyat karşılaştırması yapın. Aynı ürünün farklı yerlerde farklı fiyatlardan satıldığını unutmayın. En avantajlı olanı bulmaya çalışın.

3) Güvenilirliğinden emin olun. Almanız gerekenler için en uygun fiyatlı alternatifi buldunuz? Peki almak istediğiniz yer güvenilir mi? Özellikle internetten yapılan alışverişlerde mağaza puanlarını kontrol etmeyi unutmayın. Puanı 10 üzerinden 9 ve üzeri olanları tercih etmek güvenilirlik açısından daha avantajlı olacaktır. Bazen ucuz pahalıdır… 

4) Ürün sağlamlığına dikkat edin. Sadece 1 yıl kullanılıp atılacak ürün almak size çok daha pahalıya mal olacaktır. Kalitesi düşük ürünler yerine sağlam, kaliteli ürünleri tercih edin. Bu şekilde sürdürülebilirliğe de katkı sağlamış olursunuz. 😊

5) Bir numara büyük al, seneye de kalsın. Özellikle anneanne babaannelerin çok söylediği bu söz hala daha güncelliğini koruyor. Çocuklar çok hızlı büyüyor. Çoğu kıyafet sadece birkaç kez giyildikten sonra küçülüyor. Çocuğunuzun büyüyeceğini düşünerek biraz büyük alın. Sadece birkaç defa giyilip kenara atılan giysilerin üretimi için harcanan onca doğal kaynağı da korumuş olun.

6) İkinci elleri de kontrol edin. Günümüzde ikinci el için birçok alternatif var. Kaliteli ikinci el alternatifleri uygun fiyata bulup tasarruf edebilirsiniz.

7) İhtiyacınız kadarını alın. Bir gün lazım olur deyip kenara attığınız ama yıllarca hiç kullanmadığınız eşyalar var mı? Açıkçası çoğu insanın vardır. O nedenle ihtiyacınız kadar alın.

8) Zorunlu alışverişleriniz için ise durum tam tersi. Temizlik malzemesi, tuvalet kağıdı, bebek bezi gibi zorunlu ihtiyaçlarınız için indirim zamanlarında normalde bulamadığınız çok uygun fiyat avantajı yakalarsanız stoklu alabilirsiniz. Ama yine harcayacağınız kadar aldığınızdan emin olun.

Aile bütçenize katkı sağlayan bir indirim dönemi geçirmenizi dileriz…

Skills

, , ,

Posted on

21/11/2021