Güvenli Online Alışveriş Nasıl Yapılmalı?

Güvenli Online Alışveriş Nasıl Yapılmalı?

Teknolojik gelişmeler, hızlanan Internet, akıllı cihazların artması artık çocuklarımızın bizlerden daha hızlı dijital dünyaya adapte olmalarını sağlıyor. Tabi geleneksel yöntemlere göre daha modern ve hızlı olanı da tercih etmeleri çok doğal. İhtiyaçlarının çoğunu Internet üzerinden gidermeyi seviyorlar. Oradan mesajlaşıyorlar, ödevlerini oradan yapıyorlar, TV yerine Internet üzerinden film veya dizi seyrediyorlar, müzik dinliyorlar. Tabiki bunlarla paralel alışverişlerini de Internet üzerinden yapmayı tercih ediyorlar.

Geleneksel harçlıklarını Internet üzerinden harcama şansları olmadığı için genellikler bu iş için anne babalarının kredi kartlarını kullanmak zorunda kalıyorlar. manibux olarak zaten yola çıkışımızın en önemli nedenlerinden biri de bu soruna çözüm bulmak oldu. Çocuklar kendilerine ait kartları ile yine kendilerine ait harçlıkları ile harcama yapabilsinler, aileler de çocuklarına sorumluluk verirken kontrol edebilsinler.

Tabi ister manibux kullanıcısı olun, ister hala kendi kredi kartınızı çocuğunuza verin Internet üzerinden alışveriş yaparken hem sizlerin, hem de çocuklarınızın dikkat etmesi gereken bazı noktalar mevcut. Bu yazıda bunları biraz anlatmaya çalıştık. Çocuğunuza da bunu okutur ve paylaşırsanız mutlaka alışverişlerinde onlar da hata yapmamaya ve harçlıklarını kaybetmemeye çalışacaklardır.

Öncelikle mutlaka her zaman güvenli sitelerden alışveriş yapın

Bildiğiniz ve güvenilir olduğuna inandığınız web sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ederken aynı zamanda web sitesinin adresini de iyice kontrol edin. Birçok sahte site orjinaline çok benzeyen alan adları ile kullanıcıları kandırmaya çalışmaktadır. Sitenin güvenilir olup olmadığına emin olamıyorsanız mutlaka ebeveynlerinize danışın.

Site güvenli mi kontrol edin

Site adresinin yanında güvenli olduğunu gösteren yeşil kilit işareti çıkıyor mu kontrol etmelisiniz. Ayrıca site https:// şeklinde başlıyor olmalı. Burada “s” harfi güvenli anlamına gelmektedir.

Tabi bu işaretler web sitesinin güvenli olduğunu göstermekle birlikte içinde satılan ürünlerin ne olduğu veya gerçek mi olduğunun ispatı değildir.

Halka açık kablosuz Internet üzerinden alışveriş yapmayın

Eğer alışverişlerinizi genelde evinizde ve güvenli bağlantınız üzerinden yaparsanız şifre ve kart bilgilerinizin çalınma riskini de düşürmüş olursunuz. Gittiğiniz kafe veya açık alanlarda bulunan Internet bağlantılarının kontrolü sizde olmadığı için her türlü riske açıktır.

Kart bilgilerinizi herkese vermeyin

Güvenli bir satıcının yine güvenli bir ödeme sayfası üzerinde olduğunuzu görmeden herhangi bir yere kart ve PIN bilgilerinizi kesinlikle yazmayın veya göndermeyin.

Eposta dolandırıcılıklarından haberdar olun

Bildiğiniz markarlardan gelmiş gibi duran ve sizden kart bilgilerinizi isteyen epostalara kesinlikle güvenmeyin ve bu tip eposta aldığınızda mutlaka ebeveynlerinize göstererek kontrol ettirin.

Aynı durum size gelen telefon çağrıları veya mesajlar için de geçerli.

Teklif doğru olmayacak kadar iyi ise büyük ihtimalle doğru değildir 🙂

Aradığınız bir ürün ile ilgili teklifin çok iyi olduğu durumda iki kere kontrol edin. Özellikle satıcının güvenli bir site olup olmadığını ve bildik bir adres mi kontrol etmeniz önemli. Çok iyi tekliflerle sizi dolandırmak istiyor olabilirler.

Manibux kartı nerelerde kullanılabilir?

Manibux kartı nerelerde kullanılabilir?

Manibux, internet ve mağazalarda geçen Türkiye’nin ilk harçlık kartıdır. Satış noktalarından aldığınız manibux’ınız, indirdiğiniz uygulamayla aktifleşir ve harçlık yükleme sonrasında hemen kullanıma hazır hâle gelir. İş birliği okullarımız aracılığıyla temin edilen manibux ise anlaşmalı okullara özel kapalı devre yükleme alternatifi sunar. Bu özellik sayesinde çocuğunuz manibux kartıyla okul içinde ya da okul dışında tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir.

manibux’la dünyanın yer yerinde güvenli alışveriş

Çocuklarınız manibux kartlarıyla dünyanın her yerinde Mastercard, Visa ve Troy garantisiyle güvenli alışveriş yapabilir. 8–18 yaş aralığındaki herkes manibux’a yüklenen harçlıklarını nakit paraya ihtiyacı olmadan internet, mağaza, restoran, kitabevleri, eğlence merkezleri, market, taksi gibi pos cihazı bulunan her yerde kullanma şansı elde eder; manibux’a özel indirim ve avantajlar ile kendilerini ayrıcalıklı hisseder. Çocuğunuz güvenli bir şekilde harçlığını yönetmesi adına manibux sadece tekel bayii, bahis ve kuyum yerlerinde kullanılamaz.

Türkiye’de 30 bini aşkın çocuk manibux’lı

Harçlıkların güvenli bir şekilde harcanılmasını ve ebeveynler tarafından takip edilmesini sağlayan manibux, üç sene gibi sıra bir sürede 30 bini aşkın kullanıcıya sahip. Bahçeşehir, Eyüpoğlu, Vizyon ve TİNK kolejlerinin yanı sıra Kabataş Lisesi’nin öğrencileri de artık manibux kartını dilediği her yerde kullanabiliyor. Okul iş birliği dâhilinde manibux’a sahip olan bu öğrenciler, tercihe dayalı olarak anne babalarının kapalı devre yüklemeyle gönderdikleri harçlarını okul içi kantin ve mağazalarda harcayabilir. Temassız ödeme ile anında tahsilat yapılan bu sistemde, herhangi bir banka pos cihazına gerek duyulmamaktadır. Ayrıca manibux’lı çocuklar, anne veya babalarının tercihine göre bu kartı, ayrı bir hesapta tutulan bakiye sayesinde okul dışında alışverişlerinde de kullanabilmektedir. Okula özel bir tasarımla öğrencilerinin isimlerinin yazılı olduğu manibux, aynı zamanda okul kimlik kartı olarak da kullanılabiliyor.

Karar verenler için hemen belirtelim: n11 ve D&R satış noktalarından manibux harçlık kartınızı temin edebilir, manibux’lı olmanın ayrıcalığını siz de yaşayabilirsiniz.

Manibux ailesi olarak şimdiden sağlıklı ve keyifli bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılamanızı dileriz.

Çocuğunuz, kendi ön ödemeli kartını kullanmaya hazır mı?

Çocuğunuz, kendi ön ödemeli kartını kullanmaya hazır mı?

Çocuğunuza nakit para yerine ön ödemeli kart vermeniz gerektiğini düşündüğünüz zamanlar oldu mu? Toplumda artık nakitsiz ve dijital para kavramı yaygınlaştıkça çocuklarımızı da buna hazırlamamız gerektiğinin hepimiz farkındayız. Bu eğitimi ne kadar erken vermeye başlarsak da, çocuklarımızı nakitsiz geleceğe o kadar kolay hazırlarız.

Küçük yaşta çocuklar banka hesabına sahip olamayacakları için manibux gibi ön ödemeli kartlar bu konuda finansal okur yazarlık eğitimini vermek ve çocukları nakit paranın getireceğiz zararlardan korumak için ideal çözüm olarak görülebilir.

Aşağıda çocuğunuzun bu eğitimi vermeye ve ön ödemeli kart kullanmaya hazır olup olmadığını anlayabileceğiniz bazı işaretleri listeledik.

1. Daha önce paraya dokundu veya paraya ilgi duymaya başladı.

Çocuğunuz ürünlerin fiyatlarını sormaya başladıysa, pahalı veya ucuz kavramını anlamaya başladıysa onlara finansal okur yazarlığı anlatmaya başlayabilir ve kendisine ait bir ön ödemeli karta sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Manibux kart sahibi olmaları hem parayı kullanmayı ve biriktirmeyi öğrenmelerini sağlar, hem de sizlerin onlara bu eğitimi verirken daha kolay kontrol etmenize ve yönlendirmenize imkan tanır.

2. Kişisel eşyalarına sahip çıkabiliyor.

Ön ödemeli kart her ne kadar çalınma veya kaybolmaya karşı nakit karşısında daha güvenli olsa da, yine de çocuğunuzun kendi eşyalarına sahip olması ve sorumluluk almaya başlaması sürekli kartını kaybetmesine engel olur.

Eğer bu sorumlulukları alabiliyorlarsa, manibux kart’larını kullanmaya da hazır oldukları anlamına gelir.

Yine de manibux ekibi olarak çocuğunuzun kartı kaybolduğunda veya çalındığında güvenle kartı iptal edebilmenizi ve içindeki harçlığı yeni bir karta aktarabilmenizi sağlayacak servisleri de hayata geçirdik.

3. Çocuğunuz kendi kendine alışveriş yapmak istiyor.

Çocuğunuz sürekli sizden ihtiyacı olmayan şeyleri almak için para mı istiyor? O zaman ona para kavramını anlatmanın ve kendi parasını harcarken de ihtiyacı olacak şeylere öncelik vermesi gerektiğini öğretmenin vakti gelmiş demektir.

Çocuğunuza sürekli hayır demek yerine almak istedikleri şeyler için para biriktirmeyi ve doğru zamanda almayı öğrenmesi gerekmektedir. Erken yaşta para eğitimini vermek ilerleyen yaşlarda kredi kartı mağduru olmaması için çok önemli olacaktır.

4. Sizin kredi kartınız veya banka kartınız ile ilgili sorular soruyor.

Çocuğunuz sizin kartlarınızın nasıl çalıştığını sormaya başladıysa ve bu kartların içinde sınırsız para olduğunu düşünüyorsa artık onlara da kendi kartlarını verme ve sınırları da öğretme vakti gelmiş demektir.

Ayrıca kartları ödeme esnasında kullanmayı, PIN girmeyi veya ödeyecekleri tutarı kontrol etmeyi de bu sayede erken yaşlarda öğrenmeye başlayacaklar.

5. Internet veya uygulama marketleri üzerinde kart kullanması gerekiyor.

Günümüzde çocuklar tablet ve telefonlarında uygulama ve oyunlar için ödeme yapmak istiyorlar. Çoğu anne baba çocuklarının tablet ve telefonlarına kendi kredi kartlarını tanımlıyorlar. Ancak bu durumda hem çocuklar sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde harcama yapabiliyorlar, hem de ay sonunda kredi kartlarımıza yansımış inanılmaz yüksek meblağlarla karşılaşabiliyoruz.

Ayrıca kendi harçlıkları ile oyun veya uygulama almak zorunda kalan çocuklar daha fazla hesap yaparak harçlıklarını bitirmeden kontrollü alış veriş yapmayı öğrenmeye başlayacaklar.

Eğer yukarıdaki durumlardan bir veya bir kaçını siz de yaşıyorsanız, sizlerin de çocuğunuza manibux kart vererek onu nakitsiz topluma hazırlamanızın zamanı gelmiş demektir. Manibux uygulamasını yükleyerek kullanmaya başlayabilir ve kart siparişi verebilirsiniz.