Güvenli Online Alışveriş Nasıl Yapılmalı?

Teknolojik gelişmeler, hızlanan Internet, akıllı cihazların artması artık çocuklarımızın bizlerden daha hızlı dijital dünyaya adapte olmalarını sağlıyor. Tabi geleneksel yöntemlere göre daha modern ve hızlı olanı da tercih etmeleri çok doğal. İhtiyaçlarının çoğunu Internet üzerinden gidermeyi seviyorlar. Oradan mesajlaşıyorlar, ödevlerini oradan yapıyorlar, TV yerine Internet üzerinden film veya dizi seyrediyorlar, müzik dinliyorlar. Tabiki bunlarla paralel alışverişlerini de Internet üzerinden yapmayı tercih ediyorlar.

Geleneksel harçlıklarını Internet üzerinden harcama şansları olmadığı için genellikler bu iş için anne babalarının kredi kartlarını kullanmak zorunda kalıyorlar. manibux olarak zaten yola çıkışımızın en önemli nedenlerinden biri de bu soruna çözüm bulmak oldu. Çocuklar kendilerine ait kartları ile yine kendilerine ait harçlıkları ile harcama yapabilsinler, aileler de çocuklarına sorumluluk verirken kontrol edebilsinler.

Tabi ister manibux kullanıcısı olun, ister hala kendi kredi kartınızı çocuğunuza verin Internet üzerinden alışveriş yaparken hem sizlerin, hem de çocuklarınızın dikkat etmesi gereken bazı noktalar mevcut. Bu yazıda bunları biraz anlatmaya çalıştık. Çocuğunuza da bunu okutur ve paylaşırsanız mutlaka alışverişlerinde onlar da hata yapmamaya ve harçlıklarını kaybetmemeye çalışacaklardır.

Öncelikle mutlaka her zaman güvenli sitelerden alışveriş yapın

Bildiğiniz ve güvenilir olduğuna inandığınız web sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ederken aynı zamanda web sitesinin adresini de iyice kontrol edin. Birçok sahte site orjinaline çok benzeyen alan adları ile kullanıcıları kandırmaya çalışmaktadır. Sitenin güvenilir olup olmadığına emin olamıyorsanız mutlaka ebeveynlerinize danışın.

Site güvenli mi kontrol edin

Site adresinin yanında güvenli olduğunu gösteren yeşil kilit işareti çıkıyor mu kontrol etmelisiniz. Ayrıca site https:// şeklinde başlıyor olmalı. Burada “s” harfi güvenli anlamına gelmektedir.

Tabi bu işaretler web sitesinin güvenli olduğunu göstermekle birlikte içinde satılan ürünlerin ne olduğu veya gerçek mi olduğunun ispatı değildir.

Halka açık kablosuz Internet üzerinden alışveriş yapmayın

Eğer alışverişlerinizi genelde evinizde ve güvenli bağlantınız üzerinden yaparsanız şifre ve kart bilgilerinizin çalınma riskini de düşürmüş olursunuz. Gittiğiniz kafe veya açık alanlarda bulunan Internet bağlantılarının kontrolü sizde olmadığı için her türlü riske açıktır.

Kart bilgilerinizi herkese vermeyin

Güvenli bir satıcının yine güvenli bir ödeme sayfası üzerinde olduğunuzu görmeden herhangi bir yere kart ve PIN bilgilerinizi kesinlikle yazmayın veya göndermeyin.

Eposta dolandırıcılıklarından haberdar olun

Bildiğiniz markarlardan gelmiş gibi duran ve sizden kart bilgilerinizi isteyen epostalara kesinlikle güvenmeyin ve bu tip eposta aldığınızda mutlaka ebeveynlerinize göstererek kontrol ettirin.

Aynı durum size gelen telefon çağrıları veya mesajlar için de geçerli.

Teklif doğru olmayacak kadar iyi ise büyük ihtimalle doğru değildir 🙂

Aradığınız bir ürün ile ilgili teklifin çok iyi olduğu durumda iki kere kontrol edin. Özellikle satıcının güvenli bir site olup olmadığını ve bildik bir adres mi kontrol etmeniz önemli. Çok iyi tekliflerle sizi dolandırmak istiyor olabilirler.

Skills

,

Posted on

14/07/2020