Corona virüs salgınını çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?

Corona virüs salgınını çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?

Manibux çocuğunuza özeldir; kartınızı dezenfekte edebilirsiniz ama nakit parayı asla!

Malum, 7 Ocak 2020 tarihinde yeni bir Corona virüs (2019-nCoV) Çinli yetkililer tarafından tanımlandı ve kısa bir sürede bu salgın birçok ülkeye yayıldı. Maalesef 10 Mart 2020 tarihi itibariyle ülkemizde ilk Corona virüs vakası yaşanıldığı bilgisi Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı.

Çocuklarımızın hem beden ve ruh sağlığı korumak amacıyla Corona Virus Salgın sürecini nasıl anlatmamız gerektiği ve bu bulaşıcı hastalığa karşı alınması gereken tedbirler konusunda edindiğimiz önemli görüşleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bildiğiniz üzere kâğıt ve bozuk paralar, elden ele dolaştığı için bulaşabilen bütün mikropları barındırmaktadır. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü, elden ele geçen kâğıt ve bozuk paralarla yayılabilecek virüs ve bakterilere karşı uyarıda bulanarak parayla temasın ardından ellerin yıkanmasını ve mümkünse temassız kart kullanılmasını önerdiğini duyurdu. “Çocuğuma neden nakit yerine manibux vermeliyim?” sorularına karışlık sıraladığımız 10 maddeden biri tam da bu ve benzeri bulaşıcı hastalıkların etkisini azaltacak özelliktedir: “Daha hijyenik bir ortam sağlar.”

İnsan psikolojisinin belirsizlikten ve yanlış bilgilendirmelerden dolayı daha çok panik olabileceğine ve kaygılar geliştirebileceğine dikkat çeken Klinik Psikolog Ayşegül Topçu Aydın ise özellikle çocukların bu olumsuz süreçten psikolojik olarak zarar görmemesi için ebeveynlere manibux aracılığıyla şu şekilde seslendi:

Malum, ebeveynler endişeli ve gergin olunca çocuklar da bu durumdan oldukça etkilenirler. Aileler, öncelikle kendi endişeleriyle başa çıkmayı öğrenmeli eğer beceremiyorlarsa çocuklarıyla konuşmaya geçmemeliler.

Konudan hiç bahsetmemekte çocukta merak ve endişeyi arttıracak; haberlerde, sokakta maskeli, kaçan insanlar gördükçe kafaları daha çok karışacak ve daha fazla sorgulamaya başlayacaklardır.

Bunun en doğru şekli, ilk ağızdan net ve onun yaş grubuna uygun şekilde fazla uzatmadan, korkutmadan bilgi vermek olacaktır. Ayrıca çocuklarla bu konudaki duygu ve düşüncelerini önemsemek, dinleyerek anlamaya çalışmak da çok önemlidir.

Hijyen, temizlik, yakın temas gibi konuları korkutmadan neden gerekli olduğunu açıklayarak izah edilmeli. Çocukların yaşantılarını da abartacak bir şekilde kısıtlamak, okul ve arkadaş toplantılarına gitmelerini kısıtlayarak günlük rutin alışkanlıkları bozulmamalıdır.

Unutulmamalıdır ki çocuklar, öncelikle kendilerini güvende hissetmek isterler ve kendileri için endişelenirler. Bu virüsün çocuklarda çok nadir görüldüğünü, görülse bile gripten bile çok hafif atlatıldığı bilgisi, endişelerini azaltacak ve güven duygusunu arttıracaktır.

Güncel gelişmeleri takip edin onlarla daha açık bir iletişim içinde olmanız, onların kaygısını azaltacağı gibi size duyduğu güveni arttıracaktır.”

Sağlıklı günler dileriz.

Çocuğunuz, kendi ön ödemeli kartını kullanmaya hazır mı?

Çocuğunuz, kendi ön ödemeli kartını kullanmaya hazır mı?

Çocuğunuza nakit para yerine ön ödemeli kart vermeniz gerektiğini düşündüğünüz zamanlar oldu mu? Toplumda artık nakitsiz ve dijital para kavramı yaygınlaştıkça çocuklarımızı da buna hazırlamamız gerektiğinin hepimiz farkındayız. Bu eğitimi ne kadar erken vermeye başlarsak da, çocuklarımızı nakitsiz geleceğe o kadar kolay hazırlarız.

Küçük yaşta çocuklar banka hesabına sahip olamayacakları için manibux gibi ön ödemeli kartlar bu konuda finansal okur yazarlık eğitimini vermek ve çocukları nakit paranın getireceğiz zararlardan korumak için ideal çözüm olarak görülebilir.

Aşağıda çocuğunuzun bu eğitimi vermeye ve ön ödemeli kart kullanmaya hazır olup olmadığını anlayabileceğiniz bazı işaretleri listeledik.

1. Daha önce paraya dokundu veya paraya ilgi duymaya başladı.

Çocuğunuz ürünlerin fiyatlarını sormaya başladıysa, pahalı veya ucuz kavramını anlamaya başladıysa onlara finansal okur yazarlığı anlatmaya başlayabilir ve kendisine ait bir ön ödemeli karta sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Manibux kart sahibi olmaları hem parayı kullanmayı ve biriktirmeyi öğrenmelerini sağlar, hem de sizlerin onlara bu eğitimi verirken daha kolay kontrol etmenize ve yönlendirmenize imkan tanır.

2. Kişisel eşyalarına sahip çıkabiliyor.

Ön ödemeli kart her ne kadar çalınma veya kaybolmaya karşı nakit karşısında daha güvenli olsa da, yine de çocuğunuzun kendi eşyalarına sahip olması ve sorumluluk almaya başlaması sürekli kartını kaybetmesine engel olur.

Eğer bu sorumlulukları alabiliyorlarsa, manibux kart’larını kullanmaya da hazır oldukları anlamına gelir.

Yine de manibux ekibi olarak çocuğunuzun kartı kaybolduğunda veya çalındığında güvenle kartı iptal edebilmenizi ve içindeki harçlığı yeni bir karta aktarabilmenizi sağlayacak servisleri de hayata geçirdik.

3. Çocuğunuz kendi kendine alışveriş yapmak istiyor.

Çocuğunuz sürekli sizden ihtiyacı olmayan şeyleri almak için para mı istiyor? O zaman ona para kavramını anlatmanın ve kendi parasını harcarken de ihtiyacı olacak şeylere öncelik vermesi gerektiğini öğretmenin vakti gelmiş demektir.

Çocuğunuza sürekli hayır demek yerine almak istedikleri şeyler için para biriktirmeyi ve doğru zamanda almayı öğrenmesi gerekmektedir. Erken yaşta para eğitimini vermek ilerleyen yaşlarda kredi kartı mağduru olmaması için çok önemli olacaktır.

4. Sizin kredi kartınız veya banka kartınız ile ilgili sorular soruyor.

Çocuğunuz sizin kartlarınızın nasıl çalıştığını sormaya başladıysa ve bu kartların içinde sınırsız para olduğunu düşünüyorsa artık onlara da kendi kartlarını verme ve sınırları da öğretme vakti gelmiş demektir.

Ayrıca kartları ödeme esnasında kullanmayı, PIN girmeyi veya ödeyecekleri tutarı kontrol etmeyi de bu sayede erken yaşlarda öğrenmeye başlayacaklar.

5. Internet veya uygulama marketleri üzerinde kart kullanması gerekiyor.

Günümüzde çocuklar tablet ve telefonlarında uygulama ve oyunlar için ödeme yapmak istiyorlar. Çoğu anne baba çocuklarının tablet ve telefonlarına kendi kredi kartlarını tanımlıyorlar. Ancak bu durumda hem çocuklar sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde harcama yapabiliyorlar, hem de ay sonunda kredi kartlarımıza yansımış inanılmaz yüksek meblağlarla karşılaşabiliyoruz.

Ayrıca kendi harçlıkları ile oyun veya uygulama almak zorunda kalan çocuklar daha fazla hesap yaparak harçlıklarını bitirmeden kontrollü alış veriş yapmayı öğrenmeye başlayacaklar.

Eğer yukarıdaki durumlardan bir veya bir kaçını siz de yaşıyorsanız, sizlerin de çocuğunuza manibux kart vererek onu nakitsiz topluma hazırlamanızın zamanı gelmiş demektir. Manibux uygulamasını yükleyerek kullanmaya başlayabilir ve kart siparişi verebilirsiniz.