Çocuğunuz, kendi ön ödemeli kartını kullanmaya hazır mı?

Çocuğunuza nakit para yerine ön ödemeli kart vermeniz gerektiğini düşündüğünüz zamanlar oldu mu? Toplumda artık nakitsiz ve dijital para kavramı yaygınlaştıkça çocuklarımızı da buna hazırlamamız gerektiğinin hepimiz farkındayız. Bu eğitimi ne kadar erken vermeye başlarsak da, çocuklarımızı nakitsiz geleceğe o kadar kolay hazırlarız.

Küçük yaşta çocuklar banka hesabına sahip olamayacakları için manibux gibi ön ödemeli kartlar bu konuda finansal okur yazarlık eğitimini vermek ve çocukları nakit paranın getireceğiz zararlardan korumak için ideal çözüm olarak görülebilir.

Aşağıda çocuğunuzun bu eğitimi vermeye ve ön ödemeli kart kullanmaya hazır olup olmadığını anlayabileceğiniz bazı işaretleri listeledik.

1. Daha önce paraya dokundu veya paraya ilgi duymaya başladı.

Çocuğunuz ürünlerin fiyatlarını sormaya başladıysa, pahalı veya ucuz kavramını anlamaya başladıysa onlara finansal okur yazarlığı anlatmaya başlayabilir ve kendisine ait bir ön ödemeli karta sahip olmasını sağlayabilirsiniz.

Manibux kart sahibi olmaları hem parayı kullanmayı ve biriktirmeyi öğrenmelerini sağlar, hem de sizlerin onlara bu eğitimi verirken daha kolay kontrol etmenize ve yönlendirmenize imkan tanır.

2. Kişisel eşyalarına sahip çıkabiliyor.

Ön ödemeli kart her ne kadar çalınma veya kaybolmaya karşı nakit karşısında daha güvenli olsa da, yine de çocuğunuzun kendi eşyalarına sahip olması ve sorumluluk almaya başlaması sürekli kartını kaybetmesine engel olur.

Eğer bu sorumlulukları alabiliyorlarsa, manibux kart’larını kullanmaya da hazır oldukları anlamına gelir.

Yine de manibux ekibi olarak çocuğunuzun kartı kaybolduğunda veya çalındığında güvenle kartı iptal edebilmenizi ve içindeki harçlığı yeni bir karta aktarabilmenizi sağlayacak servisleri de hayata geçirdik.

3. Çocuğunuz kendi kendine alışveriş yapmak istiyor.

Çocuğunuz sürekli sizden ihtiyacı olmayan şeyleri almak için para mı istiyor? O zaman ona para kavramını anlatmanın ve kendi parasını harcarken de ihtiyacı olacak şeylere öncelik vermesi gerektiğini öğretmenin vakti gelmiş demektir.

Çocuğunuza sürekli hayır demek yerine almak istedikleri şeyler için para biriktirmeyi ve doğru zamanda almayı öğrenmesi gerekmektedir. Erken yaşta para eğitimini vermek ilerleyen yaşlarda kredi kartı mağduru olmaması için çok önemli olacaktır.

4. Sizin kredi kartınız veya banka kartınız ile ilgili sorular soruyor.

Çocuğunuz sizin kartlarınızın nasıl çalıştığını sormaya başladıysa ve bu kartların içinde sınırsız para olduğunu düşünüyorsa artık onlara da kendi kartlarını verme ve sınırları da öğretme vakti gelmiş demektir.

Ayrıca kartları ödeme esnasında kullanmayı, PIN girmeyi veya ödeyecekleri tutarı kontrol etmeyi de bu sayede erken yaşlarda öğrenmeye başlayacaklar.

5. Internet veya uygulama marketleri üzerinde kart kullanması gerekiyor.

Günümüzde çocuklar tablet ve telefonlarında uygulama ve oyunlar için ödeme yapmak istiyorlar. Çoğu anne baba çocuklarının tablet ve telefonlarına kendi kredi kartlarını tanımlıyorlar. Ancak bu durumda hem çocuklar sınırsız ve kontrolsüz bir şekilde harcama yapabiliyorlar, hem de ay sonunda kredi kartlarımıza yansımış inanılmaz yüksek meblağlarla karşılaşabiliyoruz.

Ayrıca kendi harçlıkları ile oyun veya uygulama almak zorunda kalan çocuklar daha fazla hesap yaparak harçlıklarını bitirmeden kontrollü alış veriş yapmayı öğrenmeye başlayacaklar.

Eğer yukarıdaki durumlardan bir veya bir kaçını siz de yaşıyorsanız, sizlerin de çocuğunuza manibux kart vererek onu nakitsiz topluma hazırlamanızın zamanı gelmiş demektir. Manibux uygulamasını yükleyerek kullanmaya başlayabilir ve kart siparişi verebilirsiniz.

Skills

, , ,

Posted on

27/05/2019