Manibux’ın kredi kartından farkı nedir?

– “manibux, kredi kartı mı?”

– “Hayır”.

– “ O zaman banka kartı…”

– “Hayır, banka kartı da değil. Herhangi bir banka ya da banka hesabıyla bir ilgisi yoktur.”

– “İyi de dünyanın her yerinde kullanılabilen bu kart, çocuklar için nasıl yasal olabilir ki?”

– “Çünkü manibux, ön ödemeli karttır ve bu özelliğinden dolayı yasaldır.”

Fiziki yapısından olsa gerek ki manibux’ı gören veya duyan ebeveynlerin ilk aklına gelen sorulardır bunlar. manibux, ön ödemeli bir karttır. İnternetten ya da pos cihazı olan her yerde belirlediğiniz harçlık limiti kadar alışveriş yapılabilir. Evet, kullanım alanları bakımından kredi kartıyla benzerlik gösterir. Fakat kredi kartında olmayan para harcanırken, manibux’da ne kadar miktarda çocuğunuza harçlık gönderirseniz çocuğunuz da o kadar harcama gerçekleştirebilir. manibux, kredi kartı gibi ay sonunda size zorluk çıkarmaz; çocukların küçük yaşta hesaplı harcamanın önemini fark etmesini sağlar.

İkinci en önemli fark ise tüm ön ödemeli kartlarda olduğu gibi manibux’da da nakit çekme ve taksit fonksiyonları yoktur. Kart sahibi çocuklar, herhangi bir ATM’den manibux kartıyla nakit para çekemez. Bu özellik, harçlık harcamalarının anne baba tarafından sadece manibux uygulaması üzerinden kontrol edilebilmesini sağlar. manibux ile yapılan harcamalar taksitlendirilemez. Düşünün, çocuğunuza limiti az da olsa bir kredi kartı verdiniz ve zamanla birçok taksitlendirebildiği harcama yaptı. Bir de bakmışsınız ki taksitlendirmeler yüzünden kullanılabilir limiti hiç kalmamış ve kaçınılmaz limit yükseltmeler başlamış. Bu durum sizin belirlediğiniz bütçenin dışına çıkmamanıza neden olur. manibux, bilinçsizce harcanan kredi kartları sonucu ödeme zorluğu çeken ebeveynlerin bu tarz kötü sürprizlerle karşılaşmamızı engeller ve çocuklara bilinçli tüketici anlayışını kazandırır.

Sonuç olarak çocuğunun harcamalarını detaylı olarak harcama özetinden görebilen ebeveynler için güzel bir kontrol yöntemi olan Türkiye’nin ilk harçlık kartı manibux, çocuklar için de paralarını yönetmelerinde yardımcı olur.

Unutmayalım, çocuklarımız için kredi kartı bir nevi “har vurup harman savurmasına” ya da parasını yönetemediği için hayatında da sorunlar yaşamasına neden olabilir. Oysaki manibux onlar için tam da “ayağını yorganına göre uzatmaktır.” Hatta harçlıklarını biriktirmelerine olanak sağladığını için manibux, çocuklarınız için damlaya damlaya göl bile olur.

Skills

Posted on

15/05/2019