Pandemide harçlıklar online harcandı.

Pandemide harçlıklar online harcandı.

Önceliklerimizin ve ihtiyaçlarımızın değiştiği pandemi döneminde, çocuklarımızın harcama alışkanlıkları da değişti.
Nakit paranın sağlığımız üzerindeki olumsuz etkileri, mikrop barındırması nedeniyle hiç kimsenin, hele ki çocuklarımızın el ve ceplerinde olmaması gerektiğini bütün dünya kabul etti. Ayrıca maddi olarak yaşanan sıkıntılar nedeniyle aslında 1 liranın bile ne kadar önemli olduğunu ve para biriktirmenin de bir ihtiyaç olduğunu anladık.
İlk gününden itibaren nakitsiz toplumun ve finansal okuryazarlığın önemine inanan manibux tarafından, 2020 yılı pandemi dönemi harcama alışkanlıklarını gösteren “manibux 2020 Harçlık Raporu” yayınlandı.
Kız çocuklar kıyafet ve aksesuar alırken, erkek çocuklar oyun ve eğlenceyi tercih etti.

Türkiye genelinde 50 bin aile ve 90 bin çocuk ile oluşturulan “manibux 2020 Harçlık Raporu”na göre kızlar, erkeklerden daha fazla harçlık almaya devam ediyor. Ancak 2020’nin en önemli farklılığı pandemi döneminde değişen harcama alışkanlıkları oldu. Zaman zaman yüzde 80’lere ulaşan online harcamalar, bu dönem klasik harçlık verme yöntemlerinin yetersiz kaldığını ve yerini dijital harçlığa bıraktığını gözler önüne seriyor.

Pandemi salgını nedeniyle harcama alışkanlıklarının değiştiğine dikkat çeken manibux kurucusu Psikolojik Danışman Canan Akmanoğlu Bayrak “Ne yazık ki bu ve benzeri virüsler artık sürekli karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Önlem alarak, hayatımızı onlara göre şekillendirme sorumluluğuyla, bilinçli hareket etmemiz gereken yeni bir dönem bizleri bekliyor” diyerek aile kontrolünün yanı sıra çocukların da kendi paralarının sorumluluğunu alması ve harçlık yönetimi yapabilmesi gerektiğine dikkat çekti. Bilgisayar başında geçirilen zamanın artmasıyla birlikte, harcamalarda da online kullanımın arttığı bu dönemde anne ve babalar, çocuklarına kendi kredi kartlarını vererek kontrolsüz bir harcama ortamı sunmak yerine manibux kartlar aracılığı ile güvenli ve kontrollü bir şekilde harcamaların yapılmasını sağlayabiliyorlar.

2020 yılında daha çok para biriktirildi.

Pandemi döneminde harçlıkların biriktirme oranı yüzde 35’e yükseldi. Çocuklar bu dönemi pandemi sonrası yapacakları için para biriktirme dönemi olarak gördüler. Yine bu dönemde düzenli harçlık ödemeleri artarken anlık olarak gönderilen harçlık miktarı düştü. Ancak uzak akrabalardan alınan dijital harçlık miktarı da arttı. Bu dönemde özellikle doğumgünü, yılbaşı ve Bayram gibi zamanlarda Whatsapp ile harçlık isteme ile uzak akrabalardan harçlık yüklenmesi oranları yüzde 50 gibi bir oranda artış gösterdi.

Online harcamalarda artış

Gelişen teknolojiyle birlikte değişen harcama alışkanlıkları pandemi döneminde zirve yaptı. Kısıtlamalar nedeniyle 18 yaş altı çocukların evden çıkamaması harçlıkların daha çok online olarak harcanmasına neden oldu. Online harcamayı yasaklamak yerine, aile kontrolünde ama çocuğun sorumluluğunda olması gerektiğine dikkat çeken manibux, 2020 yılı online harcamalarında ciddi bir artış olduğunu belirtti. Rapora göre 2019 yılında tüm harcamaların yüzde 32’si online olarak yapılıyorken bu oran 2020 yılı itibariyle yüzde 55 oranına yükseldi. Özellikle sokağa çıkma yasağı dönemlerinde bu oran yüzde 85’lere kadar yükseldi. Evde zaman geçirmek zorunda kalan çocuklar; Steam, Google Play, Spotify, Play Station Store, ve Netflix gibi oyun ve eğlence platformlarında harcama yapmayı tercih ettiler.
Ayrıca bu dönemde e-ticaret kullanımı da 18 yaş altı çocuklarda 4 kat arttı. Önceki yıllarda alışveriş merkezleri harcama yapılan yerler listesinde ilk sırada gelirken, 2020 yılında kısıtlamaların da etkisi ile Trendyol, Hepsiburada.com gibi e-ticaret platformları alışverişlerde önde yer aldı.

2019 yılında gençler, harçlıklarını sosyalleşmek için gittikleri kafe ve restoranlarda yoğun olarak harcarlarken, 2020 yılında ise yine kısıtlamalar yüzünden bu sektörlerdeki harcamalar iyice azaldı.

Biz yetişkinlerin bile evde kalmaktan zorlandığımız bu günlerde, enerji dolu çocuklarımızın sosyal yaşamdan, okul ve arkadaşlarından izole olarak yaşaması kolay olmadı. Çocuklarımızın pandemi nedeniyle yaşadıkları zorluklar ve değişen hayatları, “manibux 2020 Harçlık Raporu” ile görüldüğü gibi net şekilde ortaya çıktı. Sosyalleşmenin yerini dijitalleşme aldı. Şartlar ne kadar zor olursa olsun, çocuklar manibux ile kendi harçlıklarını kolayca aldı. Ailelerinin kontrolünde ve kendi sorumluluklarını alarak harçlıklarını güvenle yönetmeye devam etti.

Güvenli Online Alışveriş Nasıl Yapılmalı?

Güvenli Online Alışveriş Nasıl Yapılmalı?

Teknolojik gelişmeler, hızlanan Internet, akıllı cihazların artması artık çocuklarımızın bizlerden daha hızlı dijital dünyaya adapte olmalarını sağlıyor. Tabi geleneksel yöntemlere göre daha modern ve hızlı olanı da tercih etmeleri çok doğal. İhtiyaçlarının çoğunu Internet üzerinden gidermeyi seviyorlar. Oradan mesajlaşıyorlar, ödevlerini oradan yapıyorlar, TV yerine Internet üzerinden film veya dizi seyrediyorlar, müzik dinliyorlar. Tabiki bunlarla paralel alışverişlerini de Internet üzerinden yapmayı tercih ediyorlar.

Geleneksel harçlıklarını Internet üzerinden harcama şansları olmadığı için genellikler bu iş için anne babalarının kredi kartlarını kullanmak zorunda kalıyorlar. manibux olarak zaten yola çıkışımızın en önemli nedenlerinden biri de bu soruna çözüm bulmak oldu. Çocuklar kendilerine ait kartları ile yine kendilerine ait harçlıkları ile harcama yapabilsinler, aileler de çocuklarına sorumluluk verirken kontrol edebilsinler.

Tabi ister manibux kullanıcısı olun, ister hala kendi kredi kartınızı çocuğunuza verin Internet üzerinden alışveriş yaparken hem sizlerin, hem de çocuklarınızın dikkat etmesi gereken bazı noktalar mevcut. Bu yazıda bunları biraz anlatmaya çalıştık. Çocuğunuza da bunu okutur ve paylaşırsanız mutlaka alışverişlerinde onlar da hata yapmamaya ve harçlıklarını kaybetmemeye çalışacaklardır.

Öncelikle mutlaka her zaman güvenli sitelerden alışveriş yapın

Bildiğiniz ve güvenilir olduğuna inandığınız web sitelerinden alışveriş yapmayı tercih ederken aynı zamanda web sitesinin adresini de iyice kontrol edin. Birçok sahte site orjinaline çok benzeyen alan adları ile kullanıcıları kandırmaya çalışmaktadır. Sitenin güvenilir olup olmadığına emin olamıyorsanız mutlaka ebeveynlerinize danışın.

Site güvenli mi kontrol edin

Site adresinin yanında güvenli olduğunu gösteren yeşil kilit işareti çıkıyor mu kontrol etmelisiniz. Ayrıca site https:// şeklinde başlıyor olmalı. Burada “s” harfi güvenli anlamına gelmektedir.

Tabi bu işaretler web sitesinin güvenli olduğunu göstermekle birlikte içinde satılan ürünlerin ne olduğu veya gerçek mi olduğunun ispatı değildir.

Halka açık kablosuz Internet üzerinden alışveriş yapmayın

Eğer alışverişlerinizi genelde evinizde ve güvenli bağlantınız üzerinden yaparsanız şifre ve kart bilgilerinizin çalınma riskini de düşürmüş olursunuz. Gittiğiniz kafe veya açık alanlarda bulunan Internet bağlantılarının kontrolü sizde olmadığı için her türlü riske açıktır.

Kart bilgilerinizi herkese vermeyin

Güvenli bir satıcının yine güvenli bir ödeme sayfası üzerinde olduğunuzu görmeden herhangi bir yere kart ve PIN bilgilerinizi kesinlikle yazmayın veya göndermeyin.

Eposta dolandırıcılıklarından haberdar olun

Bildiğiniz markarlardan gelmiş gibi duran ve sizden kart bilgilerinizi isteyen epostalara kesinlikle güvenmeyin ve bu tip eposta aldığınızda mutlaka ebeveynlerinize göstererek kontrol ettirin.

Aynı durum size gelen telefon çağrıları veya mesajlar için de geçerli.

Teklif doğru olmayacak kadar iyi ise büyük ihtimalle doğru değildir 🙂

Aradığınız bir ürün ile ilgili teklifin çok iyi olduğu durumda iki kere kontrol edin. Özellikle satıcının güvenli bir site olup olmadığını ve bildik bir adres mi kontrol etmeniz önemli. Çok iyi tekliflerle sizi dolandırmak istiyor olabilirler.

Manibux kartı nerelerde kullanılabilir?

Manibux kartı nerelerde kullanılabilir?

Manibux, internet ve mağazalarda geçen Türkiye’nin ilk harçlık kartıdır. Satış noktalarından aldığınız manibux’ınız, indirdiğiniz uygulamayla aktifleşir ve harçlık yükleme sonrasında hemen kullanıma hazır hâle gelir. İş birliği okullarımız aracılığıyla temin edilen manibux ise anlaşmalı okullara özel kapalı devre yükleme alternatifi sunar. Bu özellik sayesinde çocuğunuz manibux kartıyla okul içinde ya da okul dışında tüm ihtiyaçlarını karşılayabilir.

manibux’la dünyanın yer yerinde güvenli alışveriş

Çocuklarınız manibux kartlarıyla dünyanın her yerinde Mastercard, Visa ve Troy garantisiyle güvenli alışveriş yapabilir. 8–18 yaş aralığındaki herkes manibux’a yüklenen harçlıklarını nakit paraya ihtiyacı olmadan internet, mağaza, restoran, kitabevleri, eğlence merkezleri, market, taksi gibi pos cihazı bulunan her yerde kullanma şansı elde eder; manibux’a özel indirim ve avantajlar ile kendilerini ayrıcalıklı hisseder. Çocuğunuz güvenli bir şekilde harçlığını yönetmesi adına manibux sadece tekel bayii, bahis ve kuyum yerlerinde kullanılamaz.

Türkiye’de 30 bini aşkın çocuk manibux’lı

Harçlıkların güvenli bir şekilde harcanılmasını ve ebeveynler tarafından takip edilmesini sağlayan manibux, üç sene gibi sıra bir sürede 30 bini aşkın kullanıcıya sahip. Bahçeşehir, Eyüpoğlu, Vizyon ve TİNK kolejlerinin yanı sıra Kabataş Lisesi’nin öğrencileri de artık manibux kartını dilediği her yerde kullanabiliyor. Okul iş birliği dâhilinde manibux’a sahip olan bu öğrenciler, tercihe dayalı olarak anne babalarının kapalı devre yüklemeyle gönderdikleri harçlarını okul içi kantin ve mağazalarda harcayabilir. Temassız ödeme ile anında tahsilat yapılan bu sistemde, herhangi bir banka pos cihazına gerek duyulmamaktadır. Ayrıca manibux’lı çocuklar, anne veya babalarının tercihine göre bu kartı, ayrı bir hesapta tutulan bakiye sayesinde okul dışında alışverişlerinde de kullanabilmektedir. Okula özel bir tasarımla öğrencilerinin isimlerinin yazılı olduğu manibux, aynı zamanda okul kimlik kartı olarak da kullanılabiliyor.

Karar verenler için hemen belirtelim: n11 ve D&R satış noktalarından manibux harçlık kartınızı temin edebilir, manibux’lı olmanın ayrıcalığını siz de yaşayabilirsiniz.

Manibux ailesi olarak şimdiden sağlıklı ve keyifli bir şekilde ihtiyaçlarınızı karşılamanızı dileriz.

Corona virüs salgınını çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?

Corona virüs salgınını çocuklarımıza nasıl anlatmalıyız?

Manibux çocuğunuza özeldir; kartınızı dezenfekte edebilirsiniz ama nakit parayı asla!

Malum, 7 Ocak 2020 tarihinde yeni bir Corona virüs (2019-nCoV) Çinli yetkililer tarafından tanımlandı ve kısa bir sürede bu salgın birçok ülkeye yayıldı. Maalesef 10 Mart 2020 tarihi itibariyle ülkemizde ilk Corona virüs vakası yaşanıldığı bilgisi Sağlık Bakanlığı tarafından açıklandı.

Çocuklarımızın hem beden ve ruh sağlığı korumak amacıyla Corona Virus Salgın sürecini nasıl anlatmamız gerektiği ve bu bulaşıcı hastalığa karşı alınması gereken tedbirler konusunda edindiğimiz önemli görüşleri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Bildiğiniz üzere kâğıt ve bozuk paralar, elden ele dolaştığı için bulaşabilen bütün mikropları barındırmaktadır. Bu sebeple Dünya Sağlık Örgütü, elden ele geçen kâğıt ve bozuk paralarla yayılabilecek virüs ve bakterilere karşı uyarıda bulanarak parayla temasın ardından ellerin yıkanmasını ve mümkünse temassız kart kullanılmasını önerdiğini duyurdu. “Çocuğuma neden nakit yerine manibux vermeliyim?” sorularına karışlık sıraladığımız 10 maddeden biri tam da bu ve benzeri bulaşıcı hastalıkların etkisini azaltacak özelliktedir: “Daha hijyenik bir ortam sağlar.”

İnsan psikolojisinin belirsizlikten ve yanlış bilgilendirmelerden dolayı daha çok panik olabileceğine ve kaygılar geliştirebileceğine dikkat çeken Klinik Psikolog Ayşegül Topçu Aydın ise özellikle çocukların bu olumsuz süreçten psikolojik olarak zarar görmemesi için ebeveynlere manibux aracılığıyla şu şekilde seslendi:

Malum, ebeveynler endişeli ve gergin olunca çocuklar da bu durumdan oldukça etkilenirler. Aileler, öncelikle kendi endişeleriyle başa çıkmayı öğrenmeli eğer beceremiyorlarsa çocuklarıyla konuşmaya geçmemeliler.

Konudan hiç bahsetmemekte çocukta merak ve endişeyi arttıracak; haberlerde, sokakta maskeli, kaçan insanlar gördükçe kafaları daha çok karışacak ve daha fazla sorgulamaya başlayacaklardır.

Bunun en doğru şekli, ilk ağızdan net ve onun yaş grubuna uygun şekilde fazla uzatmadan, korkutmadan bilgi vermek olacaktır. Ayrıca çocuklarla bu konudaki duygu ve düşüncelerini önemsemek, dinleyerek anlamaya çalışmak da çok önemlidir.

Hijyen, temizlik, yakın temas gibi konuları korkutmadan neden gerekli olduğunu açıklayarak izah edilmeli. Çocukların yaşantılarını da abartacak bir şekilde kısıtlamak, okul ve arkadaş toplantılarına gitmelerini kısıtlayarak günlük rutin alışkanlıkları bozulmamalıdır.

Unutulmamalıdır ki çocuklar, öncelikle kendilerini güvende hissetmek isterler ve kendileri için endişelenirler. Bu virüsün çocuklarda çok nadir görüldüğünü, görülse bile gripten bile çok hafif atlatıldığı bilgisi, endişelerini azaltacak ve güven duygusunu arttıracaktır.

Güncel gelişmeleri takip edin onlarla daha açık bir iletişim içinde olmanız, onların kaygısını azaltacağı gibi size duyduğu güveni arttıracaktır.”

Sağlıklı günler dileriz.

Nedir bu Finansal Okuryazarlık?

Nedir bu Finansal Okuryazarlık?

Manibux’ı kurarken kendimize bir hedef koymuştuk. Hedefimiz çocuklarımızın ve ailelerin hayatlarını kolaylaştırırken aynı zamanda onlara finansal okuryazarlık eğitimi de vermek. Eğitimci kökenli bir şirket olarak günümüzün dalgalı ekonomisinde ayakta kalmanın en doğru yönteminin bu konuda bilgi sahibi olmaktan geçtiğine inanıyoruz. finansal okuryazarlığa sahip gençler ilerde benzer koşullarda yaşanacak krizlere hazırlıklı olabilecekler ve bu gibi ortamlarda nasıl davranmaları gerektiğini de bilecekler.

Peki nedir bu “finansal okuryazarlık”?

Finansal okuryazarlık, bireylerin gelirlerini, birikim ve yatırımlarını akıllıca değerlendirme ve bütçelerini doğru yönetebilme yetkinliğidir. Bir harcamayı yapıp yapmama kararını doğru verebilme ve tasarruf edebilme bilincidir.

Tanımdan anlaşılabileceği gibi Manibux’ın hedefi de çocuklarımıza harçlık verirken bunu aynı zamanda bir eğitim aracına da dönüştürmek. Bu sayede çocuklara düzenli harçlık verirken aynı zamanda onları yönlendirebilir, hedefler koyabilir, biriktirme veya harcama alışkanlıkları kazanmalarını sağlayabilirsiniz. Yakın zamanda hayata geçireceğimiz sosyal sorumluluk projeleri sayesinde de çocukların yardımlaşmayı da öğrenmesine katkı sağlamak en büyük hedefimiz.

Çocuklara finansal okuryazarlık öğretmek için 7 önemli ders

Aileler çocukları ile para konuşmayı çok sevmezler. Ancak para kavramını öğretilmeye başlayacak en önemli yer ailenin kendisidir. Aşağıdaki adımlarla siz de çocuğunuzla finansal okuryazarlık konusunda ilk adımları atabilirsiniz.

1. İstek ve ihtiyaç arasındaki fark

Özellikle okul öncesi çocuklar detaylı finansal kavramları anlamayabilirler ancak istek ve ihtiyaç kavramları daha kolay anlatılabilir. Ailelerin paralarını öncelikle yiyecek, ilaç, ev gibi ihtiyaçlara harcadıklarını, sonrasında da oyuncak, tatil gibi isteklerin de ihtiyaçlar sonrasında kalan paranın bir kısmı ile alınabileceğini ve kalanın da acil durumlar için biriktirilmesi gerektiğini anlatmak gerekiyor.

2. Para sınırsız değildir

Çocukların bilmesi gereken en önemli kavram paranın sınırsız olmadığı ve en zenginlerin bile bir gün parasının bitebileceği. Bu aynı zamanda şu anlama geliyor, bir ürün aldığımız zaman harcadığımız parayla artık başka bir ürün almamız mümkün değil. Bize basit gibi gözükse de çocuklar için bu öğrenilmesi gereken bir bilgi.

Çocuklara bu konuda eğitim verebilecek en iyi ortam marketler. Bir market alışverişi sırasında çocuğunuza iki benzer ürün arasında seçim yapmasını sağlayarak eldeki parayla sadece birinin alınabileceğini öğretebilirsiniz.

3. Hatalı harcamalar bazen eğiticidir

Aileler çocuklarının harcamalarında hata yapmamaları için kontrollü davranmayı tercih ediyorlar. Ancak bazen bu yaşlarda bazı hatalar yapmalarına ve doğum gününde veya bayramda gelen harçlığını kontrolsüzce harcamasına göz yummak ilerde çok daha büyük hatalar yapmalarının da önüne geçecektir.

Bırakın biraz yanlış harcamalar yapsın ve sonra gerçek ihtiyacını almaya parası kalmasın. Tabi burada ailelere düşen en önemli sorumluluk hataları telafi etmek için destek olmaktan kaçınmak. Bu durumda eğitimin başarılı olması mümkün olmayacaktır.

4. Biriktirerek almayı öğrenme

Çocukların finansal okuryazarlık sürecinde öğrenmesi gereken en önemli başlıklardan biri, bir ürün almak için beklemesinin ve para biriktirmesinin gerektiği. Aileler özellikle anlık alımlar yerine hedefler koyarak ve harçlığın bir kısmını bu ürünü almak için biriktirmesini sağlayarak bu eğitime katkı sağlayabilirler.

Bir oyuncak, oyun veya kitap mı almak istiyor, anne veya baba, harçlığına ilave bir miktar verebilir ve almak istediği ürün için onu biriktirmesi gerektiğini anlatabilir.

5. Kredi nasıl çalışır?

Yukarıdaki kavramlar oturduktan sonra geçilecek bir sonraki aşama kredi kavramını anlatmak olmalıdır. Çocukların, kredinin başka birisinden borç almak olduğunu ve bunun da bir maliyeti olacağını anlaması gerekiyor.

Ailelere düşen çocuklarına kredinin ve kredi kartının korkunç bir şey olduğunu değil, tam tersine gereklilik halinde kullanılabilecek faydalı bir ürün olduğunu anlatmaları gerekiyor. Ancak bunu anlatırken de kredinin bedavadan gelen bir para olmadığını ve bunun bir maliyeti olacağını da doğru anlatmak ilerde hata yapmalarının önüne geçecektir.

6. Para zamanla nasıl büyür?

Gerçek hayatta paramızı bankaya yatırırız ve faiz geliri alarak paramızın artmasını sağlarız. Bireysel emeklilik için para biriktiririz ve bu para çeşitli araçlar sayesinde artar ve ilerde rahat bir hayat sürmemizi sağlar.

Çocukların da bu kavramları anlayabilmesi için para biriktirme hedefleri koymalısınız ve belli bir miktar para biriktirirse, üzerine bir miktar da ay sonunda sizin ekleyeceğinizi paylaşarak onları motive edebilir. Aynı zamanda biriktirince parasının arttığını da görmesi ilerde yatırım yapmanın faydalarını anlamasına yardımcı olacaktır.

7. Gerçek dünyada para

Çocuklar için dünyadaki bütün para 1000 TL olabilir çünkü onlar için gerçek hayatta maaşlar ne kadar, bir araba kaça alınıyor, ev kirası ne kadar belli değil. Bu nedenle anne ve babalara düşen bir görev de zaman zaman bazı önemli ihtiyaç veya satın almaların miktarlarını çocuklarla paylaşmaları. Bu sayede neyin pahalı, neyin ucuz olduğunu bir süre sonra anlamaları kolaylaşacaktır.

Özet olarak ailelerin genelde ihmal ettiği bir kavramdır para. Oysaki okuma yazma, matematik, tuvalet eğitimi gibi vazgeçilmez bir eğitimdir finansal okuryazarlık.